FANDOM


Main article: French Open.

List of French Open Mixed Doubles championsEdit

Year Country Champions Country Runners-up Score
1912 Belgium Belgium
France France
Anne de Borman
Max Decugis
1913 United States United States
France France
Elizabeth Ryan
Max Decugis
Great Britain British Isles
New Zealand New Zealand
Germaine Golding
Anthony Wilding
walkover
1914 United States United States
France France
Elizabeth Ryan
Max Decugis
France France
Australia Australia
Suzanne Lenglen
Comte Salm
6:3, 6:1
1915–19 None
1920 Great Britain British Isles
France France
Germaine Golding
William Laurentz
France France
France France
Suzanne Amblard
Max Decugis
walkover
1921 France France
France France
Suzanne Amblard
Max Decugis
Great Britain British Isles
France France
Germaine Golding
William Laurentz
6:3, 6:2
1922 France France
France France
Suzanne Lenglen
Henri Cochet
Great Britain British Isles
Great Britain British Isles
Geraldine Beamish
John Gilbert
6:4, 4:6, 6:0
1923 France France
France France
Suzanne Lenglen
Henri Cochet
Great Britain Great Britain
Great Britain Great Britain
Kitty McKane Godfree
John Gilbert
6:2, 10:8
1924 1924 Paris Olympics
1925 France France
France France
Suzanne Lenglen
Jacques Brugnon
France France
France France
Didi Vlasto
Henri Cochet
6:2, 6:;2
1926 France France
France France
Suzanne Lenglen
Jacques Brugnon
France France
France France
Suzanne LeBesnerais
Jean Borotra
6:4, 6:3
1927 France France
France France
Marguerite Broquedis Bordes
Jean Borotra
Spain Spain
United States United States
Lili de Alvarez
Bill Tilden
6:4, 2:6, 6:2
1928 Great Britain Great Britain
France France
Eileen Bennett Whittingstall
Henri Cochet
United States United States
United States United States
Helen Wills Moody
Frank Hunter
3:6, 6:3, 6:3
1929 Great Britain Great Britain
France France
Eileen Bennett Whittingstall
Henri Cochet
United States United States
United States United States
Helen Wills Moody
Frank Hunter
6:3, 6:2
1930 Germany Germany
United States United States
Cilly Aussem
Bill Tilden
Great Britain Great Britain
France France
Eileen Bennett Whittingstall
Henri Cochet
6:4, 6:4
1931 Great Britain Great Britain
South Africa South Africa
Betty Nuthall Shoemaker
Pat Spence
Great Britain Great Britain
Great Britain Great Britain
Dorothy Shepherd Barron
Bunny Austin
6:3, 5:7, 6:3
1932 Great Britain Great Britain
Great Britain Great Britain
Betty Nuthall Shoemaker
Fred Perry
United States United States
United States United States
Helen Wills Moody
Sidney Wood
6:4, 6:2
1933 Great Britain Great Britain
Australia Australia
Margaret Scriven-Vivian
Jack Crawford
Great Britain Great Britain
Great Britain Great Britain
Betty Nuthall Shoemaker
Fred Perry
6:2, 6:3
1934 France France
France France
Colette Rosambert
Jean Borotra
United States United States
Australia Australia
Elizabeth Ryan
Adrian Quist
6:2, 6:4
1935 France France
France France
Lolette Payot
Marcel Bernard
France France
France France
Sylvie Jung Henrotin
Martin Legeay
4:6, 6:2, 6:4
1936 Great Britain Great Britain
France France
Billie Yorke
Marcel Bernard
France France
France France
Sylvie Jung Henrotin
Martin Legeay
7:5, 6:8, 6:3
1937 France France
France France
Simone Mathieu
Yvon Petra
France France
France France
Marie Luise Horn
Roland Journu
7:5, 7:5
1938 France France
Yugoslavia Yugoslavia
Simone Mathieu
Dragutin Mitić
Australia Australia
France France
Nancye Wynne Bolton
Christian Boussus
2:6, 6:3, 6:4
1939 United States United States
United States United States
Sarah Palfrey Cooke
Elwood Cooke
France France
Yugoslavia Yugoslavia
Simone Mathieu
Franjo Kukuljevic
4:6, 6:1, 7:5
1940–45 None
1946 United States United States
United States United States
Pauline Betz Addie
Budge Patty
United States United States
United States United States
Dorothy Bundy Cheney
Tom Brown
7:5, 9:7
1947 South Africa South Africa
South Africa South Africa
Sheila Piercey Summers
Eric Sturgess
Poland Poland
Romania Romania
Jadwiga Jędrzejowska
Christian Caralulis
6:0, 6:0
1948 United States United States
Czech Republic Czechoslovakia
Patricia Canning Todd
Jaroslav Drobný
United States United States
Australia Australia
Doris Hart
Frank Sedgman
6:3, 3:6, 6:3
1949 South Africa South Africa
South Africa South Africa
Sheila Piercey Summers
Eric Sturgess
Great Britain Great Britain
Great Britain Great Britain
Jean Quertier
Gerry Oakley
6:1, 6:1
1950 United States United States
Argentina Argentina
Barbara Scofield Davidson
Enrique Morea
United States United States
United States United States
Patricia Canning Todd
Bill Talbert
walkover
1951 United States United States
Australia Australia
Doris Hart
Frank Sedgman
Australia Australia
Australia Australia
Thelma Coyne Long
Mervyn Rose
7:5, 6:2
1952 United States United States
Australia Australia
Doris Hart
Frank Sedgman
United States United States
South Africa South Africa
Shirley Fry Irvin
Eric Sturgess
6:8, 6:3, 6:3
1953 United States United States
United States United States
Doris Hart
Vic Seixas
United States United States
Australia Australia
Maureen Connolly
Mervyn Rose
4:6, 6:4, 6:0
1954 United States United States
Australia Australia
Maureen Connolly Brinker
Lew Hoad
Australia Australia
Australia Australia
Jacqueline Patorni
Rex Hartwig
6:4, 6:3
1955 United States United States
South Africa South Africa
Darlene Hard
Gordon Forbes
Australia Australia
Chile Chile
Jenny Staley Hoad
Luis Ayala
5:7, 6:1, 6:2
1956 Australia Australia
Chile Chile
Thelma Coyne Long
Luis Ayala
United States United States
Australia Australia
Doris Hart
Bob Howe
4:6, 6:4, 6:1
1957 Czech Republic Czechoslovakia
Czech Republic Czechoslovakia
Věra Pužejová Suková
Jiří Javorský
Germany West Germany
Chile Chile
Edda Buding
Luis Ayala
6:3, 6:4
1958 Great Britain Great Britain
Italy Italy
Shirley Bloomer Brasher
Nicola Pietrangeli
Australia Australia
Australia Australia
Lorraine Coghlan Robinson
Bob Howe
8:6, 6:2
1959 Mexico Mexico
Great Britain Great Britain
Yola Ramírez Ochoa
William Knight
South Africa South Africa
Australia Australia
Renee Schuurman Haygarth
Rod Laver
6:4, 6:4
1960 Brazil Brazil
Australia Australia
Maria Bueno
Bob Howe
Great Britain Great Britain
Australia Australia
Ann Haydon Jones
Roy Emerson
1:6, 6:1, 6:2
1961 United States United States
Australia Australia
Darlene Hard
Rod Laver
Czech Republic Czechoslovakia
Czech Republic Czechoslovakia
Věra Pužejová Suková
Jiri Javorsky
6:0, 2:6, 6:3
1962 South Africa South Africa
Australia Australia
Renee Schuurman Haygarth
Bob Howe
Australia Australia
Australia Australia
Lesley Turner Bowrey
Fred Stolle
3:6, 6:4, 6:4
1963 Australia Australia
Australia Australia
Margaret Court
Ken Fletcher
Australia Australia
Australia Australia
Lesley Turner Bowrey
Fred Stolle
6:1, 6:2
1964 Australia Australia
Australia Australia
Margaret Court
Ken Fletcher
Australia Australia
Australia Australia
Lesley Turner Bowrey
Fred Stolle
6:3, 4:6, 8:6
1965 Australia Australia
Australia Australia
Margaret Court
Ken Fletcher
Brazil Brazil
Australia Australia
Maria Bueno
John Newcombe
6:4, 6:4
1966 South Africa South Africa
South Africa South Africa
Annette Van Zyl
Frew McMillan
Great Britain Great Britain
United States United States
Ann Haydon Jones
Clark Graebner
1:6, 6:3, 6:2
1967 United States United States
Australia Australia
Billie Jean King
Owen Davidson
Great Britain Great Britain
Romania Romania
Ann Haydon Jones
Ion Ţiriac
6:3, 6:1
1968 France France
France France
Françoise Durr
Jean-Claude Barclay
United States United States
Australia Australia
Billie Jean King
Owen Davidson
6:1, 6:4
1969 Australia Australia
United States United States
Margaret Court
Marty Riessen
France France
France France
Françoise Durr
Jean-Claude Barclay
6:3, 6:2
1970 United States United States
Australia Australia
Billie Jean King
Bob Hewitt
France France
France France
Françoise Durr
Jean-Claude Barclay
3:6, 6:4, 6:2
1971 France France
France France
Françoise Durr
Jean-Claude Barclay
Great Britain Great Britain
Soviet Union Soviet Union
Winnie Shaw
Tomas Lejus
6:2, 6:4
1972 Australia Australia
Australia Australia
Evonne Goolagong Cawley
Kim Warwick
France France
France France
Françoise Durr
Jean-Claude Barclay
6:2, 6:4
1973 France France
France France
Françoise Durr
Jean-Claude Barclay
Netherlands Netherlands
France France
Betty Stöve
Patrice Dominguez
6:1, 6:4
1974 Czech Republic Czechoslovakia
Colombia Colombia
Martina Navrátilová
Iván Molina
Mexico Mexico
Mexico Mexico
Rosie Reyes Darmon
Marcelo Lara
6:3, 6:3
1975 Uruguay Uruguay
Brazil Brazil
Fiorella Bonicelli
Thomas Koch
United States United States
Chile Chile
Pam Teeguarden
Jaime Fillol
6:4, 7:6
1976 South Africa South Africa
Australia Australia
Ilana Kloss
Kim Warwick
South Africa South Africa
United States United States
Linky Boshoff
Colin Dowdeswell
5:7, 7:6, 6:2
1977 United States United States
United States United States
Mary Carillo
John McEnroe
Romania Romania
Colombia Colombia
Florenţa Mihai
Iván Molina
7:6, 6:3
1978 Czech Republic Czechoslovakia
Czech Republic Czechoslovakia
Renáta Tomanová
Pavel Složil
Romania Romania
France France
Virginia Ruzici
Patrice Dominguez
7:6, retired
1979 Australia Australia
Australia Australia
Wendy Turnbull
Bob Hewitt
Romania Romania
Romania Romania
Virginia Ruzici
Ion Ţiriac
6:3, 2:6, 6:3
1980 United States United States
United States United States
Anne Smith
Billy Martin
Czech Republic Czechoslovakia
Czech Republic Czechoslovakia
Renáta Tomanová
Stanislav Birner
2:6, 6:4, 8:6
1981 United States United States
United States United States
Andrea Jaeger
Jimmy Arias
Netherlands Netherlands
United States United States
Betty Stöve
Fred McNair
7:6, 6:4
1982 Australia Australia
Great Britain Great Britain
Wendy Turnbull
John Lloyd
Brazil Brazil
Brazil Brazil
Claudia Monteiro
Cassio Motta
6:2, 7:6
1983 United States United States
United States United States
Barbara Jordan
Eliot Teltscher
United States United States
United States United States
Leslie Allen
Charles Strode
6:2, 6:3
1948 United States United States
United States United States
Anne Smith
Dick Stockton
Australia Australia
Australia Australia
Anne Minter
Laurie Warder
6:2, 6:4
1985 United States United States
Switzerland Switzerland
Martina Navrátilová
Heinz Gunthardt
United States United States
Paraguay Paraguay
Paula Smith
Francisco González
2:6, 6:3, 6:2
1986 United States United States
United States United States
Kathy Jordan
Ken Flach
South Africa South Africa
Australia Australia
Rosalyn Fairbank Nideffer
Mark Edmondson
3:6, 7:63, 6:3
1987 United States United States
Spain Spain
Pam Shriver
Emilio Sánchez Vicario
United States United States
United States United States
Lori McNeil
Sherwood Stewart
6:3, 7:64
1988 United States United States
Mexico Mexico
Lori McNeil
Jorge Lozano
Netherlands Netherlands
Netherlands Netherlands
Brenda Schultz-McCarthy
Michiel Schapers
7:5, 6:2
1989 Netherlands Netherlands
Netherlands Netherlands
Manon Bollegraf
Tom Nijssen
Spain Spain
Argentina Argentina
Arantxa Sánchez Vicario
Horacio de la Peña
6:3, 6:73, 6:2
1990 Spain Spain
Mexico Mexico
Arantxa Sánchez Vicario
Jorge Lozano
Australia Australia
South Africa South Africa
Nicole Provis
Danie Visser
7:65, 7:68
1991 Czech Republic Czechoslovakia
Czech Republic Czechoslovakia
Helena Suková
Cyril Suk
Netherlands Netherlands
Netherlands Netherlands
Caroline Vis
Paul Haarhuis
3:6, 6:4, 6:1
1992 Spain Spain
Australia Australia
Arantxa Sánchez Vicario
Mark Woodforde
United States United States
United States United States
Lori McNeil
Bryan Shelton
6:2, 6:3
1993 Russia Russia
Russia Russia
Eugenia Maniokova
Andrei Olhovskiy
South Africa South Africa
South Africa South Africa
Elna Reinach
Danie Visser
6:2, 4:6, 6:4
1994 Netherlands Netherlands
Netherlands Netherlands
Kristie Boogert
Menno Oosting
Latvia Latvia
Russia Russia
Larisa Savchenko Neiland
Andrei Olhovskiy
7:5, 3:6, 7:5
1995 Latvia Latvia
Australia Australia
Larisa Savchenko Neiland
Todd Woodbridge
Canada Canada
South Africa South Africa
Jill Hetherington
John-Laffnie de Jager
7:68, 7:64
1996 Argentina Argentina
Argentina Argentina
Patricia Tarabini
Javier Frana
United States United States
United States United States
Nicole Arendt
Luke Jensen
6:2, 6:2
1997 Japan Japan
India India
Rika Hiraki
Mahesh Bhupathi
United States United States
United States United States
Lisa Raymond
Patrick Galbraith
6:4, 6:1
1998 United States United States
United States United States
Venus Williams
Justin Gimelstob
United States United States
Argentina Argentina
Serena Williams
Luis Lobo
6:4, 6:4
1999 Slovenia Slovenia
South Africa South Africa
Katarina Srebotnik
Piet Norval
Latvia Latvia
United States United States
Larisa Savchenko Neiland
Rick Leach
6:3, 3:6, 6:3
2000 South Africa South Africa
South Africa South Africa
Mariaan de Swardt
David Adams
Australia Australia
Australia Australia
Rennae Stubbs
Todd Woodbridge
6:3, 3:6, 6:3
2001 Spain Spain
Spain Spain
Virginia Ruano Pascual
Tomás Carbonell
Argentina Argentina
Brazil Brazil
Paola Suárez
Jaime Oncins
7:5, 6:3
2002 Zimbabwe Zimbabwe
Zimbabwe Zimbabwe
Cara Black
Wayne Black
Russia Russia
Bahamas Bahamas
Elena Bovina
Mark Knowles
6:3, 6:3
2003 United States United States
United States United States
Lisa Raymond
Mike Bryan
Russia Russia
India India
Elena Likhovtseva
Mahesh Bhupathi
6:3, 6:4
2004 France France
France France
Tatiana Golovin
Richard Gasquet
Zimbabwe Zimbabwe
Zimbabwe Zimbabwe
Cara Black
Wayne Black
6:3, 6:4
2005 Slovakia Slovakia
France France
Daniela Hantuchová
Fabrice Santoro
United States United States
India India
Martina Navrátilová
Leander Paes
3:6, 6:3, 6:2
2006 Slovenia Slovenia
Serbia Serbia
Katarina Srebotnik
Nenad Zimonjić
Russia Russia
Canada Canada
Elena Likhovtseva
Daniel Nestor
6:3, 6:4
2007 France France
Israel Israel
Nathalie Dechy
Andy Ram
Slovenia Slovenia
Serbia Serbia
Katarina Srebotnik
Nenad Zimonjić
7:5, 6:3
2008 Belarus Belarus
United States United States
Victoria Azarenka
Bob Bryan
Slovenia Slovenia
Serbia Serbia
Katarina Srebotnik
Nenad Zimonjić
6:2, 7:64
2009 United States United States
United States United States
Liezel Huber
Bob Bryan
United States United States
Brazil Brazil
Vania King
Marcelo Melo
5:7, 7:65, [10:7]
2010 Slovenia Slovenia
Serbia Serbia
Katarina Srebotnik
Nenad Zimonjić
Kazakhstan Kazakhstan
Austria Austria
Yaroslava Shvedova
Julian Knowle
4:6, 7:65, [11:9]

Other articlesEdit