Fandom

Tennis Wiki

List of Australian Open Mixed Doubles champions

812pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share
Main article: Australian Open.

TableEdit

Year Country Champion Country Runner-up Score in the final
1922 Australia Australia
Australia Australia
Esna Boyd
Jack Hawkes
Australia Australia
Australia Australia
Lorna Utz
H.S. Utz
6:1, 6:1
1923 Australia Australia
Australia Australia
Sylvia Lance
Horrie Rice
Australia Australia
Australia Australia
Margaret Molesworth
Bert St. John
2:6, 6:4, 6:4
1924 Australia Australia
Australia Australia
Daphne Akhurst
John Willard
Australia Australia
Australia Australia
Esna Boyd
Gar Hone
6:3, 6:4
1925 Australia Australia
Australia Australia
Daphne Akhurst
John Willard
Australia Australia
Australia Australia
Sylvia Lance
Bob Schlesinger
6:4, 6:4
1926 Australia Australia
Australia Australia
Esna Boyd
Jack Hawkes
Australia Australia
Australia Australia
Daphne Akhurst
John Willard
6:2, 6:4
1927 Australia Australia
Australia Australia
Esna Boyd
Jack Hawkes
Australia Australia
Australia Australia
Youtha Anthony
Jim Willard
6:1, 6:3
1928 Australia Australia
France France
Daphne Akhurst
Jean Borotra
Australia Australia
Australia Australia
Esna Boyd
Jack Hawkes
walkover
1929 Australia Australia
Australia Australia
Daphne Akhurst
Gar Moon
Australia Australia
Australia Australia
Marjorie Cox
Jack Crawford
6:0, 7:5
1930 Australia Australia
Australia Australia
Nell Hall
Harry Hopman
Australia Australia
Australia Australia
Marjorie Cox
Jack Crawford
11:9, 3:6, 6:3
1931 Australia Australia
Australia Australia
Marjorie Cox
Jack Crawford
Australia Australia
Australia Australia
Emily Hood Westacott
Aubrey Willard
7:5, 6:4
1932 Australia Australia
Australia Australia
Marjorie Cox
Jack Crawford
Australia Australia
Japan Japan
Meryl O'Hara Wood
Jiro Satoh
6:8, 8:6, 6:3
1933 Australia Australia
Australia Australia
Marjorie Cox
Jack Crawford
Australia Australia
Australia Australia
Marjorie Gladman
Ellsworth Vines
3:6, 7:5, 13:11
1934 Australia Australia
Australia Australia
Joan Hartigan
Gar Moon
Australia Australia
Australia Australia
Emily Hood Westacott
Ray Dunlop
6:3, 6:4
1935 Australia Australia
France France
Louie Bickerton
Christian Boussus
Australia Australia
South Africa South Africa
Mrs. Bond
Vernon Kirby
1:6, 6:3, 6:3
1936 Australia Australia
Australia Australia
Nell Hall
Harry Hopman
Australia Australia
Australia Australia
May Blick
Abe Kay
6:2, 6:0
1937 Australia Australia
Australia Australia
Nell Hall
Harry Hopman
Australia Australia
Australia Australia
Dorothy Stevenson
Don Turnbull
3:6, 6:3, 6:2
1938 Australia Australia
Australia Australia
Margaret Wilson
John Bromwich
Australia Australia
Australia Australia
Nancy Wynne
Colin Long
6:3, 6:2
1939 Australia Australia
Australia Australia
Nell Hall
Harry Hopman
Australia Australia
Australia Australia
Margaret Wilson
John Bromwich
6:8, 6:2, 6:3
1940 Australia Australia
Australia Australia
Nancy Wynne
Colin Long
Australia Australia
Australia Australia
Nell Hall
Harry Hopman
7:5, 2:6, 6:4
1941–45 None
1946 Australia Australia
Australia Australia
Nancy Wynne
Colin Long
Australia Australia
Australia Australia
Joyce Fitch
John Bromwich
6:0, 6:4
1947 Australia Australia
Australia Australia
Nancy Wynne
Colin Long
Australia Australia
Australia Australia
Joyce Fitch
John Bromwich
6:3, 6:3
1948 Australia Australia
Australia Australia
Nancy Wynne
Colin Long
Australia Australia
Australia Australia
Thelma Coyne
Bill Sidwell
7:5, 4:6, 8:6
1949 United States United States
Australia Australia
Doris Hart
Frank Sedgman
Australia Australia
Australia Australia
Joyce Fitch
John Bromwich
6:1, 5:7, 12:10
1950 United States United States
Australia Australia
Doris Hart
Frank Sedgman
Australia Australia
South Africa South Africa
Joyce Fitch
Eric Sturgess
8:6, 6:4
1951 Australia Australia
Australia Australia
Thelma Coyne
George Worthington
Australia Australia
Australia Australia
Clare Proctor
Jack May
6:4, 3:6
1952 Australia Australia
Australia Australia
Thelma Coyne
George Worthington
Australia Australia
Australia Australia
Gwen Thiele
Tom Warhurst
9:7, 7:5
1953 United States United States
Australia Australia
Julia Sampson
Rex Hartwig
United States United States
United States United States
Maureen Connolly
Hamilton Richardson
6:4, 6:3
1954 Australia Australia
Australia Australia
Thelma Coyne
Rex Hartwig
Australia Australia
Australia Australia
Beryl Penrose
John Bromwich
4:6, 6:1, 6:2
1955 Australia Australia
Australia Australia
Thelma Coyne
George Worthington
Australia Australia
Australia Australia
Jenny Staley
Lew Hoad
6:2, 6:1
1956 Australia Australia
Australia Australia
Beryl Penrose
Neale Fraser
Australia Australia
Australia Australia
Mary Bevis Hawton
Roy Emerson
6:2, 6:4
1957 Australia Australia
Australia Australia
Fay Muller
Mal Anderson
Great Britain Great Britain
Great Britain Great Britain
J. Langley
Billy Knight
7:5, 3:6, 6:1
1958 Australia Australia
Australia Australia
Mary Bevis Hawton
Bob Howe
Great Britain Great Britain
Great Britain Great Britain
Angela Mortimer
Peter Newman
9:11, 6:1, 6:2
1959 South Africa South Africa
Australia Australia
Sandra Reynolds
Bob Mark
South Africa South Africa
Australia Australia
Renee Schuurman
Rod Laver
4:6, 13:11, 6:1
1960 Australia Australia
South Africa South Africa
Jan Lehane
Trevor Fancutt
Australia Australia
Australia Australia
Mary Carter Reitano
Bob Mark
6:2, 7:5
1961 Australia Australia
Australia Australia
Jan Lehane
Bob Hewitt
Australia Australia
Australia Australia
Mary Carter Reitano
John Pearce
9:7, 6:2
1962 Australia Australia
Australia Australia
Lesley Turner
Fred Stolle
United States United States
Great Britain Great Britain
Darlene Hard
Roger Taylor
6:3, 9:7
1963 Australia Australia
Australia Australia
Margaret Smith
Ken Fletcher
Australia Australia
Australia Australia
Lesley Turner
Fred Stolle
7:5, 5:7, 6:4
1964 Australia Australia
Australia Australia
Margaret Smith
Ken Fletcher
Australia Australia
Great Britain Great Britain
Jan Lehane
Michael Sangster
6:3, 6:2
1965 Australia Australia
Australia Australia
Robyn Ebbern
Owen Davidson
Australia Australia
Australia Australia
Margaret Smith
John Newcombe
Shared final
1966 Australia Australia
Australia Australia
Judy Tegart
Tony Roche
Australia Australia
Australia Australia
Robyn Ebbern
Bill Bowrey
6:1, 6:3
1967 Australia Australia
Australia Australia
Lesley Turner
Owen Davidson
Australia Australia
Australia Australia
Judy Tegart
Tony Roche
9:7, 6:4
1968 United States United States
Australia Australia
Billie Jean King
Dick Crealy
Australia Australia
Australia Australia
Margaret Smith
Allan Stone
walkover
1969 Australia Australia
United States United States
Margaret Smith
Marty Riessen
Great Britain Great Britain
Australia Australia
Ann Haydon
Fred Stolle
Shared final
1971–86 None
1987 United States United States
United States United States
Zina Garrison
Sherwood Stewart
Great Britain Great Britain
Great Britain Great Britain
Anne Hobbs
Andrew Castle
3:6, 7:65, 6:3
1988 Czech Republic Czechoslovakia
United States United States
Jana Novotná
Jim Pugh
United States United States
United States United States
Martina Navrátilová
Tim Gullikson
5:7, 6:2, 6:4
1989 Czech Republic Czechoslovakia
United States United States
Jana Novotná
Jim Pugh
United States United States
United States United States
Zina Garrison
Sherwood Stewart
6:3, 6:4
1990 Soviet Union Soviet Union
United States United States
Natasha Zvereva
Jim Pugh
United States United States
United States United States
Zina Garrison
Rick Leach
4:6, 6:2, 6:3
1991 Great Britain Great Britain
Great Britain Great Britain
Jo Durie
Jeremy Bates
United States United States
United States United States
Robin White
Scott Davis
2:6, 6:4, 6:4
1992 Australia Australia
Australia Australia
Nicole Provis
Mark Woodforde
Spain Spain
Australia Australia
Arantxa Sánchez Vicario
Todd Woodbridge
6:3, 4:6, 11:9
1993 Spain Spain
Australia Australia
Arantxa Sánchez Vicario
Todd Woodbridge
United States United States
United States United States
Zina Garrison
Rick Leach
7:5, 6:4
1994 Latvia Latvia
Russia Russia
Larisa Neiland
Andrei Olhovskiy
Czech Republic Czech Republic
Australia Australia
Helena Suková
Todd Woodbridge
7:5, 6:77, 6:2
1995 Belarus Belarus
United States United States
Natasha Zvereva
Rick Leach
United States United States
Czech Republic Czech Republic
Gigi Fernández
Cyril Suk
7:64, 6:73, 6:4
1996 Latvia Latvia
United States United States
Larisa Neiland
Mark Woodforde
United States United States
United States United States
Nicole Arendt
Luke Jensen
4:6, 7:5, 6:0
1997 Netherlands Netherlands
United States United States
Manon Bollegraf
Rick Leach
Latvia Latvia
South Africa South Africa
Larisa Neiland
John-Laffnie de Jager
6:3, 6:75, 7:5
1998 United States United States
United States United States
Venus Williams
Justin Gimelstob
Czech Republic Czech Republic
Czech Republic Czech Republic
Helena Suková
Cyril Suk
6:2, 6:1
1999 South Africa South Africa
South Africa South Africa
Mariaan de Swardt
David Adams
United States United States
Belarus Belarus
Serena Williams
Max Mirnyi
6:4, 4:6, 7:65
2000 Australia Australia
United States United States
Rennae Stubbs
Jared Palmer
Spain Spain
Australia Australia
Arantxa Sánchez Vicario
Todd Woodbridge
7:5, 7:63
2001 United States United States
South Africa South Africa
Corina Morariu
Ellis Ferreira
Austria Austria
Australia Australia
Barbara Schett
Joshua Eagle
6:1, 6:3
2002 Serbia and Montenegro Serbia and Montenegro
Zimbabwe Zimbabwe
Daniela Hantuchová
Kevin Ullyett
Argentina Argentina
Argentina Argentina
Paola Suárez
Gastón Etlis
6:3, 6:2
2003 United States United States
India India
Martina Navrátilová
Leander Paes
Greece Greece
Australia Australia
Eleni Daniilidou
Todd Woodbridge
6:4, 7:5
2004 Russia Russia
Serbia and Montenegro Serbia and Montenegro
Elena Bovina
Nenad Zimonjić
United States United States
India India
Martina Navrátilová
Leander Paes
6:1, 7:6
2005 Australia Australia
Australia Australia
Samantha Stosur
Scott Draper
South Africa South Africa
Zimbabwe Zimbabwe
Liezel Huber
Kevin Ullyett
6:2, 2:6, 7:66
2006 Switzerland Switzerland
India India
Martina Hingis
Mahesh Bhupathi
Russia Russia
Canada Canada
Elena Likhovtseva
Daniel Nestor
6:3, 6:3
2007 Russia Russia
Canada Canada
Elena Likhovtseva
Daniel Nestor
Belarus Belarus
Belarus Belarus
Victoria Azarenka
Max Mirnyi
6:4, 6:4
2008 China China
Serbia Serbia
Tiantian Sun
Nenad Zimonjić
India India
India India
Sania Mirza
Mahesh Bhupathi
7:64, 6:4
2009 India India
India India
Sania Mirza
Mahesh Bhupathi
France France
Israel Israel
Nathalie Dechy
Andy Ram
6:1, 6:3
2010 Zimbabwe Zimbabwe
India India
Cara Black
Leander Paes
Russia Russia
Czech Republic Czech Republic
Ekaterina Makarova
Jaroslav Levinsky
7:5, 6:3

Other articlesEdit

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.